Msze Św. i nabożeństwa

Zamówienie mszy w parafii:

Msza święta nie jest odprawiana tylko za zmarłych – podczas jej trwania ksiądz może pomodlić się, o co chcesz!
Pięknym prezentem urodzinowym czy imieninowym jest msza w intencji solenizanta, ale modlić możemy się wspólnie także o zdany egzamin.
Jeżeli chcesz za coś podziękować Bogu, Msza zawsze będzie pięknym gestem Twojej wdzięczności.

Dzieci na Mszy urodzinowej otrzymają słodką niespodziankę.

w niedziele i święta:
8:00, 11:00, 19:00 (lipiec/sierpień)

wtorek - piątek
17:00

sobota
8.30


OLSZANOWO

niedziela 9:30


Nabożeństwa:

majowe: bezpośrednio po Mszy
czerwcowe: bezpośrednio po Mszy
wypominki listopad: bezpośrednio po Mszy
droga krzyżowa: piątki postne 17.30
gorzkie żale: niedziele postne 16.00
msza roratnia:
adwent 17.00
adoracje: I czwartek 17.00 - 18.00 oraz I Piątek 17.00 - 18.00
odpusty: Gwieździn 11.11, Olszanowo 4.10

Spowiedź Św.

Nieważne dla nas jest, czy nie spowiadałeś się miesiąc, rok, dekadę czy trzydzieści lat! Chrześcijaństwo to religia miłości, nie oceny i wierzymy mocno w to, że Twoja chęć do rozmowy jest pięknym świadectwem wiary i nawrócenia!

przez cały tydzień:
15 min przed Mszą Św.

w I piątek miesiąca:
17:00 - 18:00

możesz też umówić się konkretnie jak pasuje!

Chrzest Św.

Chcesz ochrzcić Dziecko w naszym kościele? Przeczytaj informację i podaj dalej.

Podczas Obrzędu Chrztu Dzieci padają takie słowa: "Drogie Dziecko, Kościół przyjmuje Cię z wielką radością." Z wielką radością chcemy pomóc w Kościele Gwieździńskim przygotować Rodziców i pomóc im w przygotowaniach do chrztu ich Dziecka. 

Decyzja o chrzcie Dziecka jest zawsze decyzją Rodziców. Nie ważne jak blisko czy daleko jesteś w relacji z Bogiem, nowe życie jakim obdarzasz swoje dziecko przez ten sakrament obdarze je łaską Zbawiciela. Jednocześnie czynisz je częścią dużej, troskliwiej społeczności, którą ono też będzie budować.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SAKRAMENTU?


JAKIE SĄ WYMAGANIA?

 • Dziecko, które ma być ochrzczone w Kościele Katolickim musi mieć zapewniony wzrost w wierze katolickiej. W praktyce oznacza to, że przynajmiej jedno z rodziców jest Katolikiem. Musi mieć również przynajmniej jednego Rodzica Chrzestnego, który jest wybierzmowanym, praktykującym katolikiem. Takie zaświadczenie musi przynieśc ze swojej parafii.
 • Zgłoszenie dziecka do chrztu musza dokonać oboje rodzice czyli mama i tata.
 • Jeżeli nie jesteście z naszej Parafii to musicie mieć zgodę swojego Proboszcza na Chrzest w naszym Kościele. Takie są wymagania kościelno-terytorialne.
 • Jeżeli to Wasz pierwszy Chrzest w rodzinie chcemy spotkać się z Wami na nauce przedchrzcielnej. Spotkanie przedchrzcielne w naszej parafii jest zawsze raz w miesiącu w drugą sobotę miesiąca o godzinie 17.00.
 • Jeżeli masz jakieś pytania, ale trudno Ci pogodzić wszystkie obowiązki – zadzwoń! lub napisz przez internet! Możemy wszystko na początku poukładać i poinformować "na odległość".

KIEDY UDZIELAMY SAKRAMENTU?

Mamy do zaproponowania kilka opcji celebracji tego pierwszego sakramentu.

 • w soboty o godzinie 13.00 odprawiamy obrzęd chrztu dzieci. W tym obrzędzie możemy razem ochrzcić do pięcioro dzieci. ceremonia chrzcielna trwa maksymalnie 25 minut, nie jest to pełna Msza. Po wprowadzeniu i Liturgii Słowa oraz krótkiej homilii zapraszamy rodzinę a także zaproszonych gości aby zgromadzili się wokół chrzcielnicy, aby być świadkiem chrztu najmłodszych.
 • innym wyborem jest ochrzczenie waszego dziecka podczas jednej z niedzielnych Mszy o godzinie 11.00. Razem z całą wspólnotą zgromadzoną na Eucharystii powitamy wasze Dziecko w Kościele. W tym obrzędzie możemy ochrzcić maksymalnie dwoje dzieci podczas jednej Mszy.
 • rozumiemy, że czasem kalendarz Waszego życia biegnie różnym torem, dlatego zapraszamy do kontaktu i umówić się na inny dzień czy godzinę, która będzie Wam pasowała. wszystko jest do dogadania i ustalenia.

CZY COŚ JESZCZE?

 • Nie przejmuj się, jeżeli w czasie nabożeństwa Dziecko trzeba będzie nakarmić czy nawet przewinąć. Nasza zakrystia stoi otworem, a duży blat pozwoli Tobie zająć się dzieckiem. W czasie zimy ogrzewamy pomieszczenie. Woda chrzcielna również będzie podgrzana.
 • Masz inne Dzieci? Nie przejmuj się - w czasie nabożeństwa będą mogły zając się w kąciku dziecięcym albo z zaciekawieniem przyglądać się samemu obrzędowi (i pomagać księdzu w trakcie chrztu ich rodzeństwa).
 • Chcesz robić zdjęcia czy kręcić video? nie ma żadnego problemu. w końcu to Twoja uroczystość, a po jej zakończeniu nasz kościół stoi otworem, aby zrobić sobie sesję zdjęciową.
 • Mamy również w prezencie "wyprawkę chrzcielną" czyli białą szatkę i świecę chrzcielną. Jeżeli tylko chcecie, możecie to od nas dostać. Tak po prostu, za darmo. W końcu to prezent. Szatka jest unisex, wkładana przez głowę, biała, bez napisów ale z logo chrzcielnym.
 • Ile to wszystko kosztuje? - zupełnie nic. w Kościele Gwieździńskim nie pobieramy opłat i nie mamy cenników za posługi. Jeżeli chcecie, możecie wesprzeć dobrowolną i ANONIMOWĄ ofiarą na rzecz naszej wspólnoty. W naszej parafii jest puszka ofiarna, do której możecie dorzucić swoją ofiarę. w sposób zupełnie anonimowo. Puszka ofiarna otwierana jest przez nas zawsze 30 grudnia, każdego roku. 

Aaaaa …
Jeszcze jedna ważna informacja do przekazania: Nie musicie mieć ślubu, żeby ochrzcić swoje dziecko. 💪🙏👋

zapraszamy do kontaktu: parafiagwiezdzin (at)opw.pl lub tel/sms 511916998 (po godz. 15.00).

I Komunia Św.

Wymagane dokumenty:

 • metryka chrztu dziecka
 • jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej

Bierzmowanie

Przyjęcie darów Ducha Świętego, to tak zwany Sakrament Dojrzałości.

Pamiętaj, że przyjęcie tego Sakramentu to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Nie podejmuj jej ze względu na babcię, czy rodziców – usiądź i ze spokojem zastanów się, czy to właśnie Twój czas.

Bierzmowanie to wspaniałe narzędzie do tego, by stać się doskonalszą osobą - światło Ducha Świętego Ci w tym pomoże. Każdy, podczas Bierzmowania, potrzebuje świadka – osoby, która będzie przy Tobie podczas przyjmowania Sakramentu. To świetna okazja, aby poprosić swój autorytet o towarzyszenie Ci w tym ważnym dniu. Może to być dziadek, mama albo przyjaciel, który jest dla Ciebie wzorem! Najpiękniejszym owocem Bierzmowania powinna być przede wszystkim mocniejsza wiara – dlatego tak ważne jest, by decyzję o jego przyjęciu podjąć samodzielnie.

Jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się, jak będzie wyglądało przygotowanie do tego Sakramentu, przyjdź do nas!

Małżeństwo

Miłość pomiędzy dwojgiem jest darem. Przyrzeczenie bycia ze sobą na resztę życia jest pieczecią sakramentalną, zawartą wobec wspólnoty Kościoła podczas obrzędu Sakramentu Małżeństwa.
Chcemy pomóc narzeczonym w przygotowania tej uroczystości w kościele gwieździńskim. Poniżej możecie znaleźć przydatne informacje i procedury przed zawarciem małżeństwa w naszej parafii.
Zapraszamy do naszej Parafii.
Chcemy być z Wami podczas załatwiania formalności i służyć Ci pomocą podczas przygotowania uroczystości i Mszy Świętej. W naszym pięknym i starym kościele z chęcią pomożemy przygotwać liturgię Mszy ślubnej.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MSZY ŚLUBNEJ?

 • Kto dekoruje kościół w Gwieździnie? Służymy radą i pomocą, ale cały konspekt i plan dekoracji zależy od Was. To od Wy decydujecie jak i w jakim stopniu udekorujecie naszą świątynie. W końcu to Wasz ślub i macie dobrze się czuć ze swoimi bliskimi w kościele gwieździńskim. Nie mamy żadnych sztywnych reguł strojenia czy miejsc w kościele. To Wasz uroczystość i Wy decydujecie o oprawie muzycznej, wizualnej Waszego Święta, a my służymy Wam z pomocą i radą.
 • Żeby zawrzeć sakrament małżeństwa w Kościele Gwieździńskim jedno z narzeczonych musi być członkiem naszej Wspólnoty. Jeżeli nie jesteście z Parafii Gwieździn, musicie mieć zgodę JEDNEGO z Waszych Proboszczów na ślub w naszej Parafii. Sami zdecydujcie od którego.
 • Jeżeli chcecie zawrzeć sakrament przed swoim znajomym księdzem to również nie problem, z radością powitamy go w naszym kościele. Będzie prowadzić Waszą ceremonię.
 • Jeżeli jedno z Was jest niewierzące lub innego wyznania – nic straconego! Również możecie zawrzeć małżeństwo w naszym kościele. Zapraszamy do kontaktu z naszą Parafią, pomożemy w uzyskaniu dyspensy od Biskupa Diecezjalnego.
 • Mieszkacie razem przed ślubem? Możecie wziąć ślub w naszym kościele. Będziemy bardzo zaszczyceni, mogąc pomóc Wam w rozpoczęciu nowego etapu wspólnego życia. A jeśli macie już dziecko to będziemy zadowoleni, jeżeli będzie mogło nieść w procesji Wasze obrączki ślubne. Również jemu przygotujcie miejsce do siedzenie miedzy Wami, przed ołtarzem.
 • jeżeli któreś z Was nie ma Sakramentu Bierzmowanie... możecie wziąć ślub w naszym kościele. Sakrament Bierzmowania nigdy nie był i nie jest potrzebny do ważności Sakramentu Małżeństwa.
 • Chcecie wybrać i uzgodnić czytania mszalne oraz pieśni mszalne? Z radością pomożemy i podpowiemy, zaproponujemy również, aby jedno z Was przeczytało podczas Waszej Mszy ślubnej.

JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE?

Podczas spotkania w kancelarii parafialnej musicie zabrać ze sobą:

 • "świeże" akty chrztu (czyli wystawione maksymalnie 6 miesięcy wstecz),
 • wspomnianą zgodę jednego z Waszych proboszczów (jeżeli nie jesteście z Gwieździna),
 • zaświadczenie z USC (jeżeli chcecie zawrzeć ślub konkordatowy),
 • akt zgonu małżonka (w przypadku kiedy jedno z Was jest wdowcem lub wdową)

Aby spisać protokół przedślubny zapraszamy przynajmniej trzy miesiące przed datą ślubu. 

Świadkiem ślubu może być każda osoba, także niekatolicka. Musi być jedynie pełnoletnia.

KIEDY UDZIELANY JEST SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA?

Termin ślubu możecie wybrać i zarezerwować nawet rok, dwa czy trzy lata do przodu. Ustalamy godzinę Mszy świętej dokładnie tak, aby pasowała Wam do dalszego świętowania. Sama liturgia trwa około 44 minut. Czas po niej przeznaczony jest już zupełnie dla Was - na życzenia czy zdjęcia. 

Umówmy się na spotkanie rezerwacyjne w naszej kancelarii. Napiszcie lub zadzwońcie. 


A może chcecie zawrzeć Ślub w kościele bez pompy i strojenia?

W czworo czy pięcioro i tyle?
Bez zabawy ale z kolacją wśród bliskich?
Z Waszymi Dziećmi niosącymi obrączki?
Tak też można. Jesteście ze sobą już długi czas i po prostu dojrzeliście do decyzji sakramentalnej. z radością powitamy Was w naszym Kościele, odprawimy wspólnie Eucharystię podczas której wypowiecie do siebie słowa przysięgi małżeńskiej. W obecności świadków. i już.

Na wszystkie Wasze pytania i wątpliwości z chęcią odpowiemy!
Zadzwoń, napisz online lub umów się na spotkanie!
Pomożemy, poradzimy i wesprzemy w przygotowaniach.
Zapraszamy do kontaktu z naszą Parafią. parafiagwiezdzin (at) opw.pl lub  5 1 1 9 1 6 9 9 8

Namaszczenie chorych

W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy

Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.

Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.

Kapłaństwo

Wszystkich chętnych młodych mężczyzn zapraszamy do naszego diecezjalnego seminarium w Koszalinie

Pogrzeb

To czas, który jest pełen sprzeczności – w sercu króluje smutek z powodu utraconej osoby, ale wiara podpowiada, że to piękny czas przejścia.

Wiemy jednak, że po ludzku są to chwile bolesne i dlatego w tych trudnych chwilach chcemy Ci towarzyszyć. Zadzwoń do księdza i zaproś go do domu – a on przyjdzie, wspólnie się z Tobą pomodli oraz pomoże z pogrzebowymi formalnościami. Ksiądz pomoże Ci wybrać termin mszy dziękczynnej za życie zmarłego, a uczestnictwo w pogrzebie przyniesie Ci nadzieję, że wkrótce wszyscy spotkamy się w Niebie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, rozmowy lub przyjaznego ramienia, napisz do nas!